Lena Mróz – kolejne medale na Mistrzostwach Polski!

W ostatnich dniach we Wrocławiu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich (10-11 sierpnia) i błyskawicznych (12 sierpnia).

Ta coroczna impreza szachowa zgromadziła na starcie niemal 1000 chłopców i dziewcząt, którzy rywalizowali w kategoriach wiekowych do lat: 8, 10, 12, 14, 16 i 18.

Mistrzostwa Polski w szachach szybkich rozegrane zostały tempem P-15’+10” (15 minut na partię dla każdego zawodnika oraz dodawane 10 sekund po każdym ruchu).

Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych to jeszcze szybsza gra – tempo P-3’+2” (3 minuty na partię dla każdego oraz dodawane 3 sekundy po każdym ruchu).

W gronie dziewcząt do 12 lat startowała Lena Mróz i ponownie postarała się o miłą niespodziankę. Nasza Mistrzyni Polski w szachach klasycznych nie miała bynajmniej „z urzędu zapewnionego” medalu. Zarówno w turnieju szachów szybkich jak i błyskawicznych Lena była rozstawiona z numerem 8. Była zatem w szerokim gronie pretendentek do ewentualnego stanięcia na podium. Jednak Lena kolejny raz udowodniła, że numer startowy jeszcze niczego nie przesądza. W obu turniejach zajęła 3 miejsce, wzbogacając swój szachowy dorobek o dwa brązowe medale!

W turnieju szachów szybkich Lena w 11 rundach zdobyła 8,5 pkt. (8 wygranych, 1 remis i 2 porażki), a w turnieju szachów błyskawicznych w 13 rundach – 10 pkt. (9 zwycięstw, 2 remisy i 2 porażki).

Tak więc w bieżącym roku Lena zdobywała medale Mistrzostw Polski we wszystkich możliwych tempach gry: 2 brązowe (w szachach szybkich i błyskawicznych) oraz 1 złoty w szachach klasycznych – najbardziej prestiżowej imprezie szachowej juniorów, gdzie nie ma miejsca na przypadek i rzeczywiście zwyciężają najlepsi! W tym roku w gronie dziewcząt do 12 lat jest zatem najbardziej utytułowaną zawodniczką w Polsce!

A teraz przed Leną kolejne wyzwanie – koniec sierpnia to Mistrzostwa Europy, które w tym roku odbywają się w stolicy Łotwy – Rydze. Życzymy sukcesów!

J.P.

 

Dodaj komentarz